DOLNOŚLĄSKA MAPA LEGEND I RZEMIOSŁA
Jeśli zastanawiacie się, co powinno znaleźć się na liście Waszych noworocznych wyzwań i postanowień. Fundacja Open Mind ma dla Was doskonałą inspirację. Wyprawę pełną fascynujących miejsc, spotkań z niezwykłymi ludźmi pełnymi pasji i radości tworzenia!
Oddajemy w Wasze ręce unikalny przewodnik szlakiem rzemiosła i kultury Dolnego Śląska. Zapraszamy do odwiedzania miejsc z duszą i historią, które warto odkrywać.
Wyruszając na dolnośląskie szlaki koniecznie zajrzyjcie do pracowni, manufaktur i „od kuchni” poznajcie tajniki warsztatu mistrzów rzemiosł, rękodzieła i sztuk użytkowych. Czerpcie garściami z dobrodziejstwa ich jedynego w swoim rodzaju talentu. Odwiedzajcie, korzystajcie z ich usług. Bądźcie ponad to co masowe! Przekonajcie się, że „tradycyjne”, „ludowe”, „ręcznie robione”, nie znaczy nudne czy nijakie, a wyjątkowe, unikalne i piękne. Zwiedzajcie, doświadczajcie i polecajcie dalej! Wspólnie doceniajmy i chrońmy to co na Dolnym Śląsku najpiękniejsze i wartościowe.
Na drukowanej i internetowej mapie znajdziecie bazę 170 dolnośląskich rzemieślników, pracowni i manufaktur artystycznych, oraz 50 miejsc popularyzujących kulturę żywą i tych, które warto odwiedzić ze względu na ich charakter i znaczenia dla dziedzictwa kulturowego Dolnego Śląska.
______
Drukowana wersja mapy czeka na Was w Klubie Pod Kolumnami, w CRZ Krzywy Komin oraz w punktach wrocławskiej informacji turystycznej.
______
Miejsca, które znajdziecie na mapie to tylko fragment tego co na Dolnym Śląsku warto odwiedzić.
Jeśli to wciąż mało, zajrzyjcie na internetową wersję naszej mapy dostępną na niniejszej stronie internetowej www.dolnyslaskwita.pl.
______
Przez czas można zgłaszać nowe miejsca przez formularz umieszczony na stronie lub wysłać pocztą elektroniczną pod adres: mapa@dolnyslaskwita.pl.
______
Mapa Legend i Rzemiosła” powstała w ramach projektu „Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury I Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury. Od 1 kwietnia do 31 grudnia 2021 r. ponad 6700 uczestników wzięło udział w 57 wydarzeniach.
Warsztaty, spotkania z rzemieślnikami, rękodzielnikami, twórcami, etnografami i specjalistami różnych dziedzin, wydarzenia plenerowe, wycieczki poznawcze połączone z pokazami i obchodami po wystawach tematycznych, przybliżały kulisy pracy mistrzów rzemiosł i tajniki często zanikających dziś zawodów, m.in. takich jak zecer, kowal, szewc, drzeworytnik, modystka, tkacz, witrażownik czy też ludwisarz. Były także okazją do poznania historii dolnośląskiego dziedzictwa kulturowe i wyruszenia etnograficznymi śladami Dolnoślązaków. Stały się także inspiracją do stworzenia dolnośląskiej mapy miejsc kultury i dziedzictwa, pracowni rzemieślniczych, rękodzielniczych i artystycznych, którą oddajemy w Wasze ręce.
______
https://www.facebook.com/dolnyslaskwita
https://www.instagram.com/dolny.slask.wita
_____________________________________________________________________________________________________
Organizator: Fundacja Open Mind
Patronat Honorowy: Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk
Partnerzy projektu i wydarzeń: AK Design, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, Huta Szkła Kryształowego Julia, Leśna Huta Muzeum Papiernictwa w Duszkach-Zdroju, Szlak Ginących Zawodów, CRZ Krzywy Komin, Concordia Design Wrocław, Miejska Biblioteka Publiczna i. T. Różewicza we Wrocławiu, DCF Dolnośląskie Centrum Filmowe, Wrocławskie Wydawnictwo EMKA, Wydawnictwo Poznańskie Sp. z o. o., Nowe Nadodrze, Grupakreatywni.pl, Muzeum Miejskie Wrocławia, Zamek Książ, Edbus – przewozy osobowe, Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Chełmska Śląskiego „Tkacze Śląscy”, Archiglass, Kowalstwo Artystyczne Ryszard Mazur, Pracownia Rzeźbiarska i Odlewnia Artystyczna Grzegorz Łagowski.
Patroni medialni: TVP Kultura, TVP 3 Wrocław, Radio Wrocław, Radio RAM, Gazeta Wrocławska, Wroclive, Kocham Wrocław, Miejsca we Wrocławiu, designteka.pl, Czas na Wrocław, 30 minut, Twoje-miasto.pl
Harmonogram
17.09.2021
- 17:00 - 20:00
- Cześć 1
18.09.2021
- 10:00 - 16:00
- Cześć 2
19.09.2021
- 10:00 - 16:00
- Cześć 2